Projectes científics

Herbeis marins en reproducció > Què pots fer tu?

Si busseges, fas "snorkel", o passeges per la platja i veus flors o fruits de qualsevol de les espècies de fanerògama marina, fragments de les espècies més rares o algun impacte remarcable comunica’ns-ho.

Tu ens pots ajudar a saber en quin estat es troben els herbeis de les diferents espècies, quins herbeis són més o menys reproductius, i si existeix una relació clara entre l’escalfament del mar i la reproducció dels herbeis (taxes de floració i canvis del cicle estacional). Si sabem on arriben i on s’estableixen els propàguls (fruits, llavors i plàntules) podrem entendre quina és la seva la capacitat de dispersió i recolonització.

Has vist cap d'aquestes espècies?

Hem seleccionat les principals especies de fanerògames presents al litoral Ibèric, Balear i a les Canàries.

Posidonia
oceanica
> Més informació
Cymodocea
nodosa
> Més informació
Zostera
marina
> Més informació
Zostera
noltei
> Més informació
 
Ruppia
spp
> Més informació
Halophila
decipiens
> Més informació
Halophila
stipulacea
> Més informació
 

 

Tens cap observació per enviar? Omple la fitxa! Nova observació

TENS DUBTES?

Vols saber-ne més? Apunta't a una jornada amb els caps del projecte:

Fiona Tomas
Investigadora, Responsable de projecte
IMEDEA (UIB-CSIC)
fiona@imedea.uib-csic.es
Esporles, Illes Balears

Jorge Terrados
Investigador
IMEDEA (UIB-CSIC)
terrados@imedea.uib-csic.es
Esporles, Illes Balears

Laura Royo
Investigadora
IMEDEA (UIB-CSIC)
lroyo@imedea.uib-csic.es
Esporles, Illes Balears

Guillem Roca
Investigador
IMEDEA (UIB-CSIC)
groca@imedea.uib-csic.es
Esporles, Illes Balears

Col·laboradors:

Jordi Boada
Investigador - CEAB
jboada@ceab.csic.es

Teresa Alcoverro
Investigadora - CEAB
teresa@ceab.csic.es

Marta Pérez
Investigadora - CEAB
maperez@ub.edu

Nuria Marbà
Investigadora - IMEDEA (CSIC-UIB)
nmarba@imedea.uib-csic.es

María García
Investigadora - CEAB
maria@ceab.csic.es

Javier Romero
Investigador - Dept. Ecologia (UB)
jromero@ub.edu

Juan Manuel Ruiz
Investigador - Centro Oceanográfico de Murcia (IEO)
juanm.ruiz@mu.ieo.es

Fernando Tuya
Investigador - Universidad de las Palmas de Gran Canaria
fernando.tuya@ulpgc.es

Simone Farina
Investigador - IMC-International Marine Centre
s.farina@fondazioneimc.it

Actualitat

Mapa de les observacions

El nostre portal web web utilitza 'cookies' amb la finalitat de millorar l'experiència de l'usuari. Més informació aquí. [ Tancar ]